روزشمار عملیات های دفاع مقدس

نوار زمان هشت سال جنگ تحمیلی

جنایات جنگی

ارتش بعث عراق در دوران جنگ تحمیلی علیه ایران جنایت های بزرگی را مرتکب شد که برخی از آن ها به قدری وحشتناک است که مردم درباره آن بسیار شنیده اند و برخی هنوز ناشنیده و یا کمتر شنیده شده اند.

بزرگترین جنایات ارتش بعث علیه ایران در دفاع مقدس چه بود؟

فاجعه شیمیایی حلبچه
این فاجعه نخستین مرحله از نسل کشی تکان دهنده ای بود که صدام بلافاصله پس از پایان جنگ در کردستان عراق به راه انداخت. فاجعه حلبچه خون بارترین حمله شیمیایی به غیرنظامی ها در طول تاریخ با بیش از ۵ هزار قربانی بی دفاع است.

فاجعه حلبچه در طول جنگ تحمیلی یکی از فاجعه بارترین و غم انگیرترین صحنه های این دوران است که تا همیشه در یادها باقی خواهد ماند.

بمباران شیمیایی شهرهای ایران
علاوه بر استفاده از سلاح های ممنوعه علیه نیروهای نظامی ایران، ارتش بعث در چندین نوبت شهرهای ایران را هم با بمب شیمیایی مورد هدف قرار داد تا رنج آورترین آسیب ها را به افراد غیر نظامی وارد کند.

بمباران شیمایی سردشت و نودشه از وحشیانه ترین این حوادث هستند.

استفاده از سلاح های شیمایی در جنگ
ارتش عراق بارها و بارها در طول جنگ از سلاح های ممنوعه استفاده کرد تا جلوی پیشروی و مقاومت نیروهای مسلح ایران را بگیرد.

حجم و گستردگی استفاده از سلاح های شیمیایی به حدی بود که اکوسیستم بسیاری از مناطق جنگی و مورد حمله را تا حد زیادی از بین برد. هنوز پس از گذشت ۴ دهه از جنگ تحمیلی کهنه سربازهای زیادی از عوارض این سلاح ها رنج می برند.

حمایت از تروریست ها
با انتقال پایگاه گروهک تروریستی منافقین به خاک عراق و تشکیل یگان نظامی آن، فصل تازه ای از جنایت های صدام علیه ایران شکل گرفت.

تجهیز، آموزش و پشتیبانی گروهکی که ترور هزاران شهروند ایرانی را در کارنامه خود دارد، سنگ بنای جنایت های بزرگتری بود که بعدها و در تابستان ۱۳۶۷ به اوج خود رسید.

حمله به شهرها و مناطق غیر نظامی
ارتش بعث در راهبرد غیر انسانی خود طی سال های جنگ، بسیاری از مناطق مسکونی و غیرنظامی را بارها بمباران کرد تا با استفاده از این اهرم فشار، نیروهای مسلح ایران را به تسلیم وادار کند.

ارتش بعث تمام شهرهایی که در تیررس موشک ها خود بود را بارها بمباران کرد و در این بمباران ها هزاران غیر نظامی آسیب دیدند و در برخی حملات نیز عده ای به شهادت رسیدند.

حمله به مدارس
موشک های زمین به زمین، بمب ها و خمپاره های ارتش عراق بارها به مدارس و مراکز آموزشی اصابت کرد و باعث شهادت کودکان و افراد غیر نظامی شد.

در حمله دشمن بعثی به مدارس ایرانی، در مدرسه شهید حمدالله پیروز بهبهان ۶۹ دانش آموز و در مدرسه زینبیه میانه ۳۳ دانش آموز شهید شدند.

به شهادت رساندن اسرای ایرانی
ده ها نفر از نیروهای مسلح ایران پس از اسارت به دست نیروهای ارتش صدام به شهادت رسیدند؛ در صحنه دستگیری، حین انتقال، حسن تخلیه اطلاعاتی، زیرشکنجه و در زندان های انفرادی.

این جنایت ارتش بعث که نقض آشکار کنوانسیون ژنو به شمار می رفت، هیچگاه توسط نهادهای بین المللی محکوم نشد.

حمله به مراکز درمانی
علی رغم تمامی قوانین حقوق بشر، بیمارستان ها و مراکز درمانی از تهاجم رژیم بعثی عراق در امان نبودند. بیش از ۲۰۰ پست امدادی، ۱۵۰ پست اورژانس و ۵ بیمارستان ایران در دوران جنگ تحمیلی مورد هدف قرار گرفتند.

دشمن بعثی حتی در یک مورد بیمارستان حضرت فاطمه که در کنار رودخانه بهمنشیر بود را مورد حمله شیمیایی قرار داد.

حمله به هواپیماهای غیرنظامی
ارتش صدام علاوه بر حمله به فرودگاه های غیر نظامی و هدف قرادادن هواپیماهای مسافربری ایرانی، حداقل در دو نوبت هواپیماهای غیرنظامی را ساقط کرد.

نخستین هواپیمایی که توسط ارتش بعث ساقط شد، هواپیمای حامل وزیر خارجه الجزایر بر روی آسمان ترکیه بود و پس از آن هم سه سال بعد هواپیمای حامل آیت الله محلاتی و همراهانش در خوزستان توسط رژیم بعثی ساقط شد.

غارت مناطق اشغالی ایران
ارتش بعث عراق پس از اشغال شهرها و روستاها اموال غیرنظامی ها را مصادره می کرد. به عنوان مثال پس از اشغال خرمشهر که یکی از ثروتمندترین شهرهای خلیج فارس بود، سربازان صدام تمام دارایی های رهاشده مردم را با خود جمع کردند و به پشت جبهه انتقال دادند.

اموال باقیمانده در گمرک، لنج ها، شناورهای پهلوگرفته در بندر و حتی دام های مردم از این غارت درامان نبودند.

کلام آخر

این ها تنها گوشه ای از جنایات صدام و رژیم بعثی عراق در دوران جنگ تحمیلی علیه ایران است که بسیاری از آن ها به دلیل وحشتناک بودن قابلیت بازگو کردن را ندارد.
مروری بر جنایت های بزرگ صدام در جنگ با ایران
محاکمه ی صدام حسین
صفحه 1  
1 صفحه - 2 رکورد
© 1397 کلیه حقوق محفوظ است | طراحی وب سایت
x - »